You can enable/disable right clicking from Theme Options and customize this message too.Zarezerwuj online

* Wypełnij wymagane pola *

Ślub i wesele – pozować czy nie? Jak ułatwić pracę fotografowi?

poradnik / Brak komentarzy / 05/07/2012

Czym fotografia reportażowa różni się od sesji zdjęciowej?

Zadaniem fotografa reportażowego jest uwiecznić najważniejsze momenty uroczystości, wydarzenia, imprezy. Musi on obserwować co się dzieje wokół i szybko reagować. Czasami na zrobienie dobrego zdjęcia ma dosłownie 2-3 sekundy.

Zdjęcia ślubne powinny ukazywać prawdziwe emocje Młodej Pary oraz wszystkich weselników. Nie ma tu miejsca i czasu na ustawianie ani pozowanie czy sztuczne uśmiechy. Najlepszą pamiątką będą zdjęcia naturalne, zrobione często z ukrycia.

Kilka rad ode mnie.

Bądźcie sobą! Nie zwracajcie uwagi na fotografa, nie starajcie się uśmiechać do niego i machać rękoma za każdym razem gdy go dostrzeżecie.

Nie wstydźcie się wzruszenia ani łez! Czy może być coś piękniejszego i poruszającego niż prawdziwe uczucia?

Uśmiechajcie się! Wiem, że stres towarzyszy wielu parom, głównie podczas ceremonii. Ale starajcie się nie być tak bardzo poważni przez całą imprezę.

Jak ułatwić pracę fotografowi?

Jeśli powierzacie profesjonaliście utrwalenie na zdjęciach najważniejszego dnia w Waszym życiu, uprzedźcie członków rodziny, że taka osoba będzie Wam towarzyszyła. Poproście aby nie utrudniali mu pracy szczególnie w trakcie ceremonii. Dlaczego? Fotograf może niechcący wpaść na inną osobę. Stracić szansę na dobre zdjęcie jeśli będzie musiał ominąć tłum paparazzi. Część zdjęć może wyjść prześwietlona jeśli goście będą cały czas błyskać aparatami, dzieje się tak w momencie kiedy fotograf robi zdjęcia bez lampy i ma ustawiony dłuższy czas naświetlania. A czy chcielibyście mieć zdjęcia z przysięgi, na których między Wami widać wujka czy ciocię z aparatem lub błysk lampy? Myślę, że nie.

Ślub to nie maraton – nie pędźcie do ołtarza. To samo tyczy się wyjścia z kościoła. Pozwólcie fotografowi zrobić chociaż 2-3 dobre ujęcia. Jeśli wychodzi po Was ksiądz, poczekajcie kilka sekund w momencie gdy ten pójdzie w stronę ołtarza. Zachowajcie dystans kilku metrów.

Wychodząc z kościoła złapcie się za ręce, stańcie bliżej siebie a po wyjściu nie zatrzymujcie się przy drzwiach, w kącie, w ścisku. Prawdopodobnie jako pierwsi będą chcieli złożyć Wam życzenia Wasi rodzice, to bardzo ważny moment, który fotograf na pewno będzie chciał uwiecznić.

Przed ślubem wybierzcie kogoś z rodziny lub znajomych aby po mszy poprosił gości o opuszczenie kościoła przed Wami. Możliwe, że Wasi goście będą chcieli obsypać Was ryżem, płatkami kwiatów lub drobnymi pieniążkami. Dajmy im chwilę czasu na przygotowanie. Zdecydowanie lepszym niż ryż będą płatki róż. Nie trzeba ich będzie potem wyciągać z włosów przez całą imprezę.

Poproście Waszego kierowcę aby nie jechał na salę weselną zbyt szybko lub aby zrobił kółko. Ewentualnie może się zatrzymać w pobliżu sali na na kilka minut. Pozwoli to na dotarcie weselnikom i fotografowi przed Wami.

Ustalcie z fotografem, zespołem i obsługą sali, kiedy odbędzie się pierwszy taniec. Informujcie na bieżąco o wszelkich zmianach lub poproście o to osobę, która zajmuje się organizacją imprezy. Jeśli przygotowaliście jakąś niespodziankę dla gości, np. pokaz sztucznych ogni lub puszczanie lampionów, przekażcie tą informację fotografowi aby nie był zaskoczony.

Zostaw komentarz